Vyryté krajinné balvanyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vyryté krajinné balvany: Domorodí Američania zanechávajú svoje stopy v Montane

Holly Adamsová si spomína na deň, keď jej matke zavolali na rozhovor pre knihu o domorodých Američanoch žijúcich v Montane. V rozhovore jej matka vysvetlila, že si toho z doby svojho narodenia veľa nepamätá, ale jasne si to pripomenula: Predstavený príbehom, ktorý utkala osoba, ktorá nemala zlé alebo zlé úmysly. Rozprávkar nielen počúval, ale aj absorboval. Potom sa príbeh zdieľal, rozprával znova a nakoniec prerozprával.

Pre Adamsa a ďalších domorodých Američanov v indiánskej rezervácii Flathead môžu byť spomienky na rozprávanie príbehov, prerozprávanie príbehov, opakovanie príbehov zdrojom silnej dokumentácie. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Jej matka sa narodila Cree z klanu vlkov z Montany a vyrastala v Coeur d'Alene. Hovorila lakotsky a šošonsky a povedala, že sa necíti, akoby bola domorodým Američanom. Po niekoľkých výsluchoch Adamsova matka priznala, že o jej kmeňovom dedičstve veľa nevedela.

Adams, teraz kurátorka v Nevadskom múzeu umenia, povedala, že jej matka nebola sama vo svojom zmätku. Medzi jej generáciou bola znalosť kmeňovej histórie a identity pre niektorých neznáma.

Začiatkom roku 2000 sa Múzeum Flathead Valley Museum obrátilo na Adamsa a požiadalo ho o povolenie rozprávať príbehy z rezervácie Pine Ridge v Južnej Dakote, príbehy, ktoré jej kedysi Adamsova matka rozprávala o vyrastaní v rezervácii Flathead. Zatiaľ čo niektoré rezervačné komunity pozývali návštevníkov, väčšina nie.

"Usúdili sme, že potrebujeme povolenie na rozprávanie nášho príbehu, pretože nás navštívilo múzeum," povedal Adams. "Museli sme si s ľuďmi sadnúť a povedať im, čo pre nás znamenali, čo sa stalo, kto rozprával príbeh. Cítili sme, že ak sa dokážeme spojiť s touto generáciou, získame vlastníctvo našich príbehov."

Každý z týchto príbehov, vrátane príbehu Adamsovej matky, tvoril príbeh „Ľudia, miesto, zmysel pre domov: Hlasy lososa a slnka“, výstava, ktorá je teraz otvorená v múzeu. Jednou z expozičných zložiek bolo participatívne rozprávačské vystúpenie. Spolupráca medzi Adamsom a kmeňovým starším, s Flathead Valley Museum ako facilitátorom, je modelom pre budúce výstavy a iné múzejné podujatia.

V tejto epizóde Northwest Conversations: Making Memories hovoríme s Adamsom, Dr. Sarah DeLong, profesorkou na Katedre umenia a humanitných vied na Montanskej štátnej univerzite, a Dr. Betty Ann Lipman, zástupkyňou riaditeľa pre správu zbierok v Flathead Valley Museum.

Sarah DeLong. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Sarah DeLong je profesorkou dejín umenia na Štátnej univerzite v Montane, ktorá pracuje ako konzultantka v oblasti umenia a histórie domorodých Američanov. Vyvinula umelecké metódy a komunity, ktoré zapojili indiánsku a inú vidiecku domorodú populáciu do spolupráce s Western Museum Association. DeLong tiež slúži ako poradca pre stálu zbierku v múzeu. Riadila a učila niekoľko archeologických a etnografických terénnych škôl v juhozápadnej Montane a západnom Novom Mexiku. Uskutočnila rozsiahly výskum v umelecko-historických témach a tiež vyučovala dejiny umenia v rôznych prostrediach, vrátane absolventského seminára dejín umenia so štúdiom historickej postavy a hodinou filozofie, vzdelávaním v domorodých komunitách, stredoškolskými a vysokoškolskými triedami, a početné muzeálne exponáty. Jej súčasný výskum zahŕňa prácu s rôznymi indiánskymi kmeňmi v západnej Montane a južnom Idahu, vrátane kmeňov Blackfeet, Salish a Shoshone.

Betty Ann Lipman. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Betty Ann Lipman je zástupcom riaditeľa pre správu zbierok v múzeu. Dohliada na kurátorské, zbierky a oddelenie výstav v Flathead Valley Museum. Lipman má 25-ročné skúsenosti v múzeách a svoju kariéru začala v Oregon Historical Society v roku 1986. Po niekoľkých rokoch v Historical Society pracovala Lipman v podobnej funkcii v Oregon Coast Discovery Museum, kde riadila zbierky, výstavy a komunitné aktivity. projektov. V roku 2008 sa presťahovala do Flathead Valley Museum a viedla niekoľko výstav a projektov projektového manažmentu. Je zodpovedná za správu všetkých zbierok a výstav múzea.

Laura Tobinová, interdisciplinárna členka umenia pre Jabilskú vládnu zákazku, vyrába korálkový náramok pre patróna v Flathead Valley Museum v Kalispell, Montana. Foto: Deanna Scott.

Deanna Scottová. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Deanna Scott je interdisciplinárnou odborníčkou pre umenie pre Jabilskú vládnu zákazku. V súčasnosti vytvára verejné umenie pre Kalispell v Montane. Pred touto zmluvou pracoval Scott v National Park Service, naposledy v návštevníckom centre v štátnom parku Crazy Horse. Scott je členom Kalispell Band of Flathead Indians. Jej práca verejnej umelkyne bola do značnej miery ovplyvnená jej dedičstvom. Scott v súčasnosti pôsobí vo verejnej umeleckej komisii Flathead Valley Museum.

Túto epizódu produkovali Deanna Scott, Deanna Scott a Tia Littlebird. Moderujú Holly Adams a Sarah DeLong.

V tejto epizóde Northwest Conversations: Making Memories sa rozprávame s Holly Adamsovou, indiánskou umelkyňou z indiánskej rezervácie Flathead, ktorej matka je prezentovaná na vernisáži výstavy v múzeu, riaditeľkou múzea Betty Ann Lipman a Dr. Sarah DeLong, profesor dejín umenia a konzultant, ktorý spolupracoval s Asociáciou západných múzeí na zapojení domorodých Američanov do výstav. Foto s láskavým dovolením Deanna Scott.

Hostiteľky, Sarah DeLong a Holly Adams. Foto: Deanna Scott.

Deanna Scottová. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Sarah DeLong. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Dr. Sarah DeLong, profesorka dejín umenia a natívnych štúdií, Montana State University. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Holly Adamsová. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Dr. Sarah DeLong, profesorka dejín umenia a natívnych štúdií, Montana State University. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Dr. Sarah DeLong. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Dr. Sarah DeLong, profesorka dejín umenia a natívnych štúdií, Montana State University. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Holly Adams, indiánska umelkyňa z indiánskej rezervácie Flathead. Foto s láskavým dovolením Holly Adams.

Holly Adamsová. Foto s láskavým dovolením Holly Adams


Pozri si video: Kāpēc piedalīties vēlēšanās?


Predchádzajúci Článok

Záhradné cupcakes kvety

Nasledujúci Článok

Ako sa starať o cyklámenové rastliny v interiéri