Starostlivosť o rastliny ZebraWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aphelandra squarrosa bežne, ale nejednoznačne nazývaná „zebra rastlina“ je rastlinný druh z čeľade Acanthaceae, ktorý pochádza z vegetácie Atlantického lesa v Brazílii. Táto rastlina sa často používa ako izbová rastlina. Táto rastlina kvitne v bohatom, ale nie priamom svetle. Nekvitne často, ale dá sa povzbudiť, aby kvitla dlhším denným vystavením svetlu. Je tiež veľmi citlivý na obsah vlhkosti; príliš veľa alebo príliš málo vody spôsobí, že spodné listy zhnednú a opadnú. Rád sa udržiava vlhký, ale nie vlhký.

Obsah:
  • Starostlivosť o Calathea Zebrina (rastlina zebry): Základný náter
  • Aphelandra Squarrosa
  • Záhradníctvo: OPÝTAJTE SA VNÚTORNÉHO ZÁHRADNÍKA: Rastlina Zebra vyžaduje orezávanie
  • Čo to znamená, ak listy zebry stmavnú?
  • Starostlivosť o rastliny Zebra: Pestovanie Aphelandra Squarrosa doma
  • Zebra sukulentná - Haworthia fasciata
  • Starostlivosť o rastliny Zebra
  • Ako pestovať a starať sa o Aphelandru (rastlina Zebra)
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Zebra sukulentná – čo potrebujete vedieť

Starostlivosť o Calathea Zebrina (rastlina zebry): Základný náter

Ak hľadáte kompaktný ker, ktorý by ste pridali do zbierky izbových rastlín, rastlina Aphelandra je pre vás ideálna. Tento brazílsky pôvodný ker je známy svojimi krásnymi širokými listami a žltými kvetmi, ktoré priťahujú pozornosť.

Pri pohľade na samotné lístie má táto rastlina výrazné a výrazné biele žily. Vďaka kontrastu medzi žilami a tmavozeleným listom to vyzerá, že má zebrové pruhy, a preto sa nazýva zebra. Okrem toho, že táto rastlina dodá vášmu domovu farbu a vzor, ​​má aj zaujímavé a dlhotrvajúce kvety. Jeho kvety sú často zlaté alebo žlté a usporiadané špirálovito. Rastlina Aphelandra je ideálna rastlina pre milovníkov rastlín s malými priestormi doma.

Umožňuje to jeho vzpriamený vzrast a esteticky príjemný vzhľad. Ak si myslíte, že je to rastlina pre vás, čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako ju môžete pestovať a starať sa o ňu. Rastliny Aphelandry sa často pestujú v nádobách a umiestňujú sa v blízkosti terasy alebo bazénov. Byť kontajnerovým závodom má svoje výhody najmä pri prestavbe alebo prestavbe krajiny. Pohyb po črepníkových rastlinách je jednoduchší v porovnaní s rastlinami, ktoré sú priamo vysadené v krajine. Ak chcete optimalizovať krásu tejto rastliny, musíte poznať kultúrne požiadavky, ktoré potrebuje, čo môžete vidieť nižšie.

Kto by nechcel vidieť viac pekných zebrových rastlín v dome? Ak plánujete rozmnožiť svoju zebru, najlepší čas na to je na jar. Existujú tiež dva hlavné spôsoby rozmnožovania zebry, stonkové odrezky alebo vzduchové vrstvenie. Najbežnejším a často vykonávaným medzi týmito dvoma je prvý. Odrezky stoniek sú jednoduchšie pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s rozmnožovaním, pretože je to pomerne jednoduché.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať si správnu stonku, ktorá nie je príliš zrelá ani príliš mladá a je dlhá 3 až 6 palcov.

Po zbere odrezkov stoniek ich môžete buď umiestniť do pohára s čistou vodou, aby ste videli, ako korene rastú, a potom ich zasadiť do pôdy alebo priamo zasadiť do kvetináča. Ak sa zvolí druhá možnosť, aplikácia zakoreňovacích hormónov môže byť prospešná na urýchlenie vývoja nových koreňov.

Tiež je dôležité zabezpečiť vysokú vlhkosť pre stonkové odrezky, aby mali silný koreňový systém. Asi po mesiaci budú mať stonkové odrezky nové listy. Ďalším spôsobom rozmnožovania je vrstvenie vzduchom. Táto metóda je o niečo zložitejšia, pretože stonky sa vyvinú, keď sú pripojené k rastline. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať si zdravú a dostatočne hrubú stonku, rovnakú ako na stonkové odrezky.

Namiesto oddeľovania a rezania celej stonky však budete lúpať iba kôru. Odkryte asi palec a potom ho zabaľte machom z rašeliníka a plastom. Niekedy záhradníci pridávajú koreňové hormóny do rany vo forme prášku alebo tekutiny. Pre tekuté zakoreňovacie hormóny ponorte malý kúsok bavlny a zabaľte ho do rany pred rašeliníkom a plastovým obalom. Je zviazaný, aby vyzeral ako cukrík a trvalo by 1 až 2 mesiace, kým sa vyvinú korene. Nevýhodou tejto metódy je, že na poranenej oblasti sa môže vytvoriť len kalus a nie korene.

Pokračujeme tam, kde rastlina Aphelandra získava živiny, pôdu. Je veľmi dôležité zabezpečiť dobre priepustnú a kyslú pôdu, najmä pre rastliny v nádobách. Na trhu sú dostupné rôzne pestovateľské zmesi, ale nezabudnite si vybrať tie, ktoré majú sypkú štruktúru. Ak máte na záhrade k dispozícii záhradnú pôdu, nezabudnite ju pasterizovať, aby ste sa vyhli akýmkoľvek patogénom prenášaným pôdou. Tiež pridanie rašeliny sphagnum môže pomôcť, aby bola vaša pôda kyslejšia, zatiaľ čo pridanie organickej hmoty môže pomôcť pri odvodňovaní.

Pre istotu môžete vykonať test pôdy, aby ste vedeli, čo je potrebné upraviť. Prerezávanie rastlín Aphelandry sa vykonáva po období kvitnutia. Vo chvíli, keď kvety začnú vädnúť, je čas ich odstrániť spolu s niekoľkými listami vedľa nich. V prípade potreby možno tiež odstrániť poškodené a odumreté časti rastlín. Niektorí pestovatelia chcú nechať svoju Aphelandru rásť s minimálnym rezom. Bude to však podporovať len to, že je nohaté alebo má dlhé stonky s veľmi malým počtom listov.

Jedným z tipov na prerezávanie je, že ho môžete naplánovať na jar, aby ste mohli použiť odrezané stonky ako sadivový materiál a rozmnožovať sa. Hoci rastlina Aphelandra uprednostňuje mierne ohraničený koreňový systém, potrebuje aj priestor na rast. Pamätajte, že ak obmedzíte rast koreňov, obmedzíte rast celej rastliny.

Dôležité je mať na pamäti správnu pestovateľskú zmes a črepník o číslo väčší ako ten starý. Keď ich máte pripravené, môžete použiť záhradnú stierku a vykopať pôdu po stranách kvetináča. Nezabudnite opatrne uvoľniť pôdu bez poškodenia akejkoľvek časti rastliny. Priestory vyplňte viac zeminou, až niekoľko centimetrov od základne stonky. Nakoniec jemne pritlačte na okolitú pôdu v blízkosti základne, aby ste sa uistili, že je dobre postavená aj po zalievaní.

V niektorých prípadoch je potrebné črepníkové rastliny Aphelandry presadiť ešte pred jedným rokom. Nezabudnite pozorne sledovať svoju rastlinu a jej rast. Ak začína rásť pomalšie alebo sa zdá, že je pre váš črepník príliš veľký, pravdepodobne je čas na prerezávanie alebo presádzanie. Ako rastlina s relatívne nízkymi nárokmi na údržbu Aphelandra uprednostňuje časté zavlažovanie v miernych množstvách. Pravidelne kontrolujte, či je pôda vlhká, ale nie zaplavená. Je veľmi dôležité vyhnúť sa dodávaniu príliš veľa alebo príliš málo vlhkosti, pretože to môže viesť k problémom.

Keďže zebra je izbová rastlina, uprednostňuje umiestnenie na mieste, kde je k dispozícii jasné, ale nepriame svetlo. Môže byť tiež umiestnený na terasách s jemným svetlom prenikajúcim cez iné rastliny. Vyhnite sa vystavovaniu rastlín jasnému a priamemu slnečnému žiareniu, pretože to môže spôsobiť popáleniny a vädnutie. Ideálna teplota pre rast tejto rastliny sú stupne Celzia alebo izbová teplota.

Okrem toho minimálna teplota, ktorú táto rastlina vydrží, je 13 stupňov Celzia alebo 55 stupňov Fahrenheita. Na druhej strane rastlina miluje byť v miestnosti s vysokou vlhkosťou. Počas zimy sa niektorí pestovatelia rozhodujú pre umelé svetlo a teplo. Ak je to cesta, ktorou sa vydáte, nezabudnite na potrebné úrovne vlhkosti, pretože kombinácia nízkej vlhkosti a umelého tepla nie je pre rastlinu Aphelandra priaznivá. Aplikácia hnojív by mala byť naplánovaná, najmä pre izbové rastliny v nádobách, ako je táto.

Dôvodom je, že majú len obmedzený zdroj živín z pôdy vo svojich kvetináčoch. Poznačte si do kalendára a nastavte si pripomienku, aby ste kŕmili zebru každé dva týždne počas leta a jari. Päť najbežnejších druhov hmyzu môže otravovať vašu rastlinu, a to roztoče, strapky, molice, vošky a šupiny.

Spomínaný hmyz je veľmi rozšírený aj v iných izbových rastlinách, a preto sú na trhu dostupné prostriedky, ak by sa napadnutie zhoršilo. Niektorí pestovatelia sa rozhodnú pre nákup pesticídov, zatiaľ čo iní sa rozhodnú pre domáce opravné prostriedky, ako je utieranie rastliny jemným mydlom a vodou. Tento domáci liek môže fungovať s nízkym zamorením, ale nie je zaručený. Bežným znakom tohto problému je nadmerné opadávanie listov.

Ak to pozorujete na svojej rastline Aphelandra, môže to byť spôsobené nízkou teplotou vzduchu, nedostatkom pôdnej vlhkosti alebo nadmerným vystavením svetlu. Ak chcete tento problém vyriešiť, upravte uvedené parametre jeden po druhom, aby ste zistili hlavnú príčinu a zabránili jej opätovnému výskytu.

Keď vaša zebra zmení farbu listov, je to často volanie o pomoc. To platí, keď listy zhnednú v dôsledku nízkej vlhkosti. Navyše, jeho zrelé listy zožltnú, keď sa podá príliš veľa vody, až sa korene udusia. Kučeravosť listov často sprevádzaná hnednutím okrajov listov je znakom príliš veľkého množstva svetla a nedostatku vody.

Premiestnenie vašej rastliny môže byť najlepším riešením spolu s častejším zalievaním. Rastlina Aphelandra nesie rôzne odrody, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou listov a farbou kvetov. Niektoré môžu byť jedinečnejšie ako iné, ale všetky sú rovnako krásne.

Niektoré z najlepších typov a kultivarov Aphelandry a ich krátky popis sú uvedené nižšie:. Výber rastliny Aphelandra ako izbovej rastliny určite dodá prirodzenejší pocit. Je však dôležité vedieť, čo rastlina potrebuje. Príznaky ako žltnutie, stagnujúci rast atď. Ak si nie ste istý, poraďte sa s profesionálnym záhradníkom. Rastlina Aphelandra je jednou z najjednoduchších rastlín na pestovanie vo vašom dome.

Navyše dodáva šmrnc farby a dá sa ľahko vrstviť s inými rastlinami. Čo je ešte lepšie, je, že táto rastlina má rôzne kultivary, z ktorých si môžete vybrať. Tiež takmer všetky vyžadujú rovnaké údržbárske činnosti. Táto podobnosť je dobrá, ak plánujete získať viac ako jeden druh Aphelandry.

Uľahčuje pestovanie, pretože má malé alebo žiadne špeciálne požiadavky. Niektorí pestovatelia si vyberajú rôzne kultivary Aphelandry a usporiadajú ich do skupín po 3 alebo 5.

Tento typ krajinného štýlu vyzerá najlepšie, ak existuje holá stena alebo priestor, ktorý potrebuje zmäkčenie. V každom prípade, bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pestovať jednu alebo viac Aphelandras, pamätajte na to, aby ste im venovali starostlivosť a mali radi, aby ste videli ich plný potenciál.

Uložte si tento článok pre budúce použitie a zdieľajte ho so svojimi priateľmi, ak majú tiež záujem! Pozrite si ďalšie jednoduché izbové rastliny na pestovanie na našej webovej stránke. Zdieľanie je starostlivosť!


Aphelandra Squarrosa

Potrebujete odpoveď na otázku týkajúcu sa konkrétneho závodu? Zarezervujte si videohovor 1:1 s Joeom Bagleym, priateľským autorom webovej stránky, aby ste prekonali a vyriešili váš problém s otravovaním! Aphelandra uprednostňuje sedenie v strednom svetle s absenciou hlbokého tieňa. Keďže budete musieť udržiavať pôdu relatívne vlhkú, pri udržiavaní príliš malého množstva svetla sa výrazne zvyšuje riziko plesní a nadmerného zalievania pôdy. Keď začne jeseň, nezabudnite zaradiť hodinu alebo dve priameho svetla denne, aby ste prekonali obdobie vegetačného pokoja, ktoré bude trvať až do nasledujúcej jari.

SVETLO. Vaša zebra sa darí v jasnom, nepriamom svetle. · VODA. Zavlažujte rastlinu zebry, keď je vrchných 25% pôdy.

Záhradníctvo: OPÝTAJTE SA VNÚTORNÉHO ZÁHRADNÍKA: Rastlina Zebra vyžaduje orezávanie

Niet pochýb o tom, ako rastlina zebra dostala svoje meno. Jeho veľké 8 až 12 palcov dlhé, čiernozelené listy sú zdobené nápadnými bielymi pruhmi pozdĺž žíl a stredných rebier. Ako bonus rastlina kvitne asi 6 týždňov na jeseň, keď malé žlté kvietky vykúkajú z nápadných, voskovo žltých metlín. Pre väčšinu Južanov je tento rodák z Mexika a Južnej Ameriky izbovou rastlinou. Uprednostňuje filtrované slnko z južného alebo západného okna. Príliš veľa slnečného svetla spáli listy; príliš málo má za následok nohatý rast a malé listy. Medzi zálievkami nechajte povrch pôdy mierne preschnúť, ale nenechajte rastlinu zvädnúť.

Čo to znamená, ak listy zebry stmavnú?

Zebra izbové rastliny Aphelandra squarrosa má veľkolepé listy a exoticky vyzerajúce kvety. Prezývka Zebra Plant pochádza z jej veľkých, tmavozelených, lesklých listov, ktoré majú výraznú bielu strednú pásku a biele žilky. Stonky listov Zebra HousePlants majú fialový nádych. Žiarivo žlté kvety na rastline Zebra vychádzajú z listeňov na konci dlhej stonky. Zebra, pôvodom z brazílskych lesov, je predovšetkým stolová rastlina, ktorá je vysoká asi stopu.

Vďaka sýtozeleným, špicatým listom so striebornými žilkami, ktoré vytvárajú vzhľad pruhov a veľkých, nápadných kvetov, je zebra krásna izbová rastlina. Rastlina Zebra pochádza z Brazílie a je tropickým druhom flóry.

Starostlivosť o rastliny Zebra: Pestovanie Aphelandra Squarrosa doma

Aphelandra squarrosa Zebra Plant – absolútny hit! Rastline zebry sa darí najlepšie v jasnom vnútornom svetle a bude tolerovať stredné množstvo škvrnitého ranného slnečného žiarenia, ale dlhodobé vystavenie môže viesť k spáleniu listov a v niektorých prípadoch k strate listov. V lete chcete udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premokrenú. Aby ste to sledovali, môžete prstom strčiť do vrchných 5 cm kvetináčovej zmesi a cítiť úroveň vlhkosti pôdy pred zalievaním. Ak máte pocit, že je obzvlášť vlhký, nechajte ho vyschnúť dlhšie.

Zebra sukulentná - Haworthia fasciata

Ako sa starať a starať sa o Zebra Plant. Rastlina: Aphelandra má elegantné, dobre označené listy, ktoré jej dávajú bežný názov Zebra Plant, so vzpriamenými, zlatými kvetmi, ohromujúci! Juhoamerický pôvod. Môže z neho vyrásť pekný farebný exemplár vysoký niekoľko stôp 1. Tak prečo ich tak často nevidíte, ak vôbec? Všetko súvisí so starostlivosťou a pozornosťou, ktorú načrtneme na tejto stránke. Pruhované lístie je samozrejme zodpovedné za bežný názov Zebra Plant, ale kvetnatý klas môže byť tiež veľkolepý.

Vďaka sýtozeleným listom a úžasným bielym žilám je ľahké pochopiť, prečo sa rastlina Aphelandra squarrosa nazýva Zebra!

Starostlivosť o rastliny Zebra

Zalievajte sukulenty zebry raz za týždeň. Sukulenty zebry rastú najlepšie vo vnútri, v špeciálnej sukulentnej a kaktusovej pôde pre optimálny drenážny profil, v kvetináčoch s drenážnymi otvormi na dne. Zebrové sukulenty Haworthia fasciata, tiež známe ako zebrové kaktusy, sú veľmi nenáročné na údržbu nenáročné rastliny, ktoré sa veľmi dobre prispôsobujú pestovaniu ako izbové rastliny v interiéri. Pokračujte v čítaní, kde nájdete všetky osvedčené postupy pestovania zebrových sukulentov, aby bola vaša rastlina zdravá...

Ako pestovať a starať sa o Aphelandru (rastlina Zebra)

Rastlina Zebra je jednou z najúžasnejších izbových rastlín v okolí. Táto farebná izbová rastlina vyniká tmavozelenými listami so žiarivo bielymi žilkami, vďaka ktorým vyniká už z diaľky. Je to určite ozdoba na stoloch alebo stoloch vo svetlých farbách, kde môžete vystaviť zebru ako živú sochu. Pretože rastlina zebra rastie vzpriamene, je vynikajúca v kvetináčoch, ktoré sú vyššie ako široké. Vertikálny charakter rastliny úžasne umocňuje vysoký črepník.

Veľmi sa podobajú rastline aloe; v skutočnosti sú z rovnakej podrodiny.

Haworthias sú nádherné šťavnaté izbové rastliny a sú často porovnávané a zamieňané s rastlinami Aloe a Gasteria, čo nie je prekvapujúce, pretože všetky sú členmi čeľade Asphodeloideae. Na rozdiel od aloe sú však haworthia takmer vždy malé a veľmi pomaly rastúce rastliny. Nepotrebujú veľa starostí a starostlivosti a v prípade potreby vydržia aj niekoľko týždňov bez vody. Tiež majú tendenciu vyzerať brilantne v neobvyklých nádobách alebo zaujímavých pôdnych zmesiach. Tieto výhody znamenajú, že môžu vytvárať fantastické darčeky a darčeky s jednoduchou starostlivosťou pre všetky typy ľudí, ktoré sa hodia do domáceho alebo kancelárskeho prostredia. Zaobídu sa bez veľkého rozruchu alebo pozornosti za predpokladu, že budú umiestnené v miestnosti s priemerným teplom, mimo priameho slnečného žiarenia a občas sa napijú.

Starostlivosť o rastliny Zebra je dôležité pochopiť, ak máte jednu z týchto obľúbených izbových rastlín. Niektoré odrody zebry Aphelandra squarrosa majú belavé pruhované žilky a majú krásne rôznofarebné kvety, zatiaľ čo iné vyzerajú skôr ako kaktusy. Niekedy však listy stmavnú alebo sa na nich vytvoria hnedé škvrny, takže správna starostlivosť o zebry je nevyhnutná, aby sa tomu zabránilo. Balcony Garden Web vysvetľuje, že existuje viac ako 20 odrôd zebrových rastlín a kaktusov, ktoré môžu mať pruhované listy, vyvýšené škvrny, širšie listy, špicaté listy alebo listy kopijovitého tvaru.


Pozri si video: HDZ VR 15 izbove rastliny a ich naroky na svetlo


Predchádzajúci Článok

Záhradné cupcakes kvety

Nasledujúci Článok

Ako sa starať o cyklámenové rastliny v interiéri