Prečo gladioly degenerujú a zbelejúWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné rastliny

Vývoj nových odrôd gladiol pre šľachtiteľa sa stáva otázkou jeho celého života. Cesta od semena k registrácii novej odrody je zvyčajne viac ako 10 rokov. Celý tento čas je pozorované, ako sa hybrid chová, všetky zmeny, ktoré sa u rastliny vyskytujú, a všetky jej vlastnosti sú dôsledne zaznamenávané.
Aby bolo možné s istotou povedať, že výsledný hybrid má komplex nemenných inherentných kvalít, stabilný, z roka na rok zdedený počas vegetatívneho rozmnožovania, je potrebné ho pozorovať 10 - 12 rokov.

Chov nových odrôd mečíkov

Zložitosť procesu

Nie každá semiačka, ktorá sa objavila, sa stáva odrodou. Selektívny výber prebieha ako v zlatých baniach: jedno zrnko zlata na tonu piesku. A až po experimentálnom zaistení stability znakov možno hybrid nazvať odrodou. U nás to tak vždy bolo. Aj v zahraničí sa zatiaľ týchto zásad držali.

Prečo neznámkovať?

Všetko sa zmenilo za posledné desaťročia. Snaha o rýchly zisk si diktovala svoje vlastné podmienky, a tak sa na kvetinovom trhu objavili jednodňové odrody, ktoré dostali spoločný názov „holandský“, ale tiež ich nemožno nazvať odrodami. V skutočnosti ide o hybridy, ale ich odrodové skúšky nevykonávajú chovatelia, ale kupujúci, ktorí sú veľmi prekvapení, že kvitnúci kvet vôbec nevyzerá ako ten, ktorý je uvedený na štítku. A predajcovia odpovedajú, že namiesto mečíka uvedeného na etikete dostali znova hodnotenie.

K prehodnocovaniu skutočne dochádza, ale zároveň má každá rastlina sklon k návratu k rodičovským formám a vlastnostiam. Výsledkom bolo, že z hybridov, ktoré neprešli testom odrody, majú pestovatelia kvetov ružové gladioly, ktoré nikdy nezískali, alebo biele alebo červené, ale vôbec nie za to, za čo zaplatili.

Prečo všetci zbeleli?

Ale niekedy je dôvod tohto správania gladiol úplne iný: kvety nie sú vysadené v skupinách odrôd, ale podľa potreby na rôznych miestach bez označenia. Počas náhodného skladovania sa žiarovky z rôznych dôvodov nevyhnutne zhoršujú a už nie je možné zistiť, o aké odrody išlo. Odolnosť voči chorobám u rôznych odrôd tiež nie je rovnako silná. Najzdatnejší prežijú a je pravdepodobné, že v dôsledku toho zostane iba jedna odroda. A neopatrní záhradníci sa sťažujú, že gladioly sú zaprášené a všetky rovnakej farby.

Nechávajú sa meče opeľovať?

Zmena vlastností odrody počas krížového opelenia je možná iba pri množení gladiolov semenami a amatérski pestovatelia kvetov túto kultúru zvyčajne množia vegetatívne. Aby ste sa chránili pred takýmito „prekvapeniami“, venujte pozornosť odrodám domáceho chovu, ktoré prešli všetkými stupňami testovania odrôd a sú registrované na príslušných orgánoch s pridelením názvu a štandardného kódu.

Okrem toho, aby sa zhromažďovanie gladiol nezdegenerovalo, je potrebné systematické nahradzovanie starých hlíz za mladé vypestované z detí.

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny z čeľade Irisaceae
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o záhradných rastlinách
 6. Informácie o viacročných rastlinách
 7. Informácie o bylinných rastlinách

Kategórie: Záhradné rastliny Trvalky Bylinné kvitnúce cibuľovité kvety


Prečo praskne kôra stromov?

Prečo praskne kôra stromov?

Niekedy z prudkého kolísania vlhkosti v pôde. Dlho bolo sucho, a potom ste vzali a ihneď ste výdatne polievali. Ale častejšie je tento jav spojený s prudkým kolísaním teploty vzduchu skoro na jar, keď po dlhom teplom počasí náhle nastali silné mrazy.

Trhliny by sa mali umyť svetloružovým roztokom manganistanu draselného (peroxid vodíka, brilantne zelená) a pokryť tekutou smolou.

Môže byť pokrytý hlinou s divinou a zviazaný s pytlovinou. Kôra bude rásť spolu.

Najdôležitejšie je, že túto prácu neodkladajte na neurčito, pretože patogény preniknú do trhliny, usadia sa na dreve a potom sa nedá zabrániť olúpaniu kôry a jej smrti.

Tento text je úvodným fragmentom.


Čo robiť, aby sa tak nestalo

Ak je problém fyziologický, dá sa ľahko napraviť pomocou nasledujúcich opatrení:

 • zaviesť na posteliach poľnohospodársku technológiu, najmä normalizáciou zavlažovacieho režimu
 • obmedziť kŕmenie kríkov dusíkom
 • vyberajte komplexné hnojivá s vysokým obsahom draslíka
 • pri zaistení nedostatku minerálov sa do pôdy zavádza dusitan alebo monofosforečnan draselný; chemikálie je možné nahradiť ľudovým liekom - infúziou popola (6 pohárov prášku na vedro s vodou)
 • popol sa dá jednoducho posypať na záhony vedľa kríkov
 • ak sa paradajky pestujú v skleníku, je rozumné vybieliť sklenenú strechu v budove.

Po objavení sa príznakov vírusovej choroby bude treba tento problém radikálne vyriešiť. Fytoplazmóza sa nedá vyliečiť, takže všetky choré rastliny sa odstránia zo záhrady a spália sa mimo lokality.


Príprava žiaroviek

Cibule vyťažené zo zeme by sa nemali čistiť od váhy a zeme. Ukladajú sa v pôvodnej podobe do košov alebo iných nádob, ktoré sú dobre vetrané. Musíte ich týždeň sušiť na suchom a teplom mieste. Vhodné pre toto:

 • veranda
 • vetraná stodola
 • vrchlík
 • výklenok.

Na sadivový materiál sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu. Po týždni je potrebné cibule tulipánov očistiť od kožných šupín a koreňov, odstrániť poškodené alebo zhnité a zvyšné roztriediť podľa odrôd a veľkostí. Ak dôjde k ľahkým zraneniam, potom sa odstráni ostrým nožom a umyje sa. Potom sa odporúča sadivový materiál ošetrenie kontaktnými fungicídmi alebo roztok manganistanu draselného na ochranu pred plesňami a hnilobou. Najlepšie je skladovať žiarovky v drevených debničkách v jednej vrstve.


Moja láska k ružiam je vážna a dlho! Len z nejakého dôvodu som sa nejako nezaujímal o lezenie ruží, ale tento rok na jar som sa vznietil, aby som dal pred vchod do samostatnej časti mojej záhrady oblúk a po oboch jeho stranách zasadil popínavé ruže, ktoré vyzerajú tak nádherne na obrázkoch na internete. Vďaka dlhým pružným, ale silným mihalniciam, môžu byť také ruže tkané do podpery a budú ju perfektne zarámovať. Voľba padla na Schneewalzera z Tantau. Kúpil som túto ružu v IM Garshinka za 350 rubľov. V tej recenzii vidíte, v akom stave a ako ku mne prišli moje ruže. Takže všetko v poriadku.

Opis odrody

Táto krásna popínavá ruža je populárna v západnej Európe a Škandinávii. Schneewalzer má veľké kvety, tvarované ako hybridné čajové ruže. Sotva sa otvárajú, sú veľmi bledo citrónové, s perleťovo ružovým stredom, neskôr sa stávajú čisto bielymi. Zvyčajne sa objavujú po jednom na dlhých stonkách, niekedy aj 2-3. Výhonky s kvetmi nie sú pevné, ale elegantne sa ohýbajú do strán a kvety visia, aby ich bolo dobre vidieť zdola. Zeleň je tmavá, odolná voči chorobám, krík je silný, rozvetvený. Kvety sú husto dvojité, objavujú sa takmer bez prerušenia celé leto. Poškodzuje ich dážď. Po prvom výdatnom kvitnutí sa objavujú iba jednotlivé kvety, vo vlhkom počasí sa púčiky nemusia otvárať.

Popínavé ruže sú dlhé. Schneewalzer dosahuje výšku 2 - 3 m a šírku 2 m. Moja ruža v prvom roku je oveľa, oveľa skromnejšia - iba 0,5 m na výšku a rovnaká na šírku. Listy ruže sú luxusné. Keď zasadila, okamžite išla do rastu a vyhodila tri mihalnice. Jeden z nich som už vplietol do oblúka, ale po odkvitnutí. Nemyslím si, že tento rok bude stále rásť slušne, ale to všetko kvôli dažďu, nedostatku tepla. Som presvedčený, že do budúceho roku by sa mal slušne zakoreniť a na budúcu jar vyrastie dobrá zelená hmota. Neurazim sa. Zatiaľ čo ona ide za obyčajnou ružou parku.

Kvet Schneewalzera je len rozprávka. Bez preháňania jej volám NAJKRAJŠÍ BIELY RUŽ. Jej kvetom je nežnosť samotná v tej najčistejšej prvotnej podobe. Čisto biela, s citrónovým stredom, elegantným pohárom, mierne prevísajúcim a v tom spočíva jej čaro. Postupom času získate druh 2 druhov kvetov:

... v polovičnom rozpustení - grófka, v úplnom rozpustení - cisárovná.

Obdivuje fotografie polčasu na zapadajúcom slnku, z ktorého jednoducho žiari tichou žiarou zvnútra


S touto chorobou sú jahodové listy tiež pokryté tmavými škvrnami, postupne sa na nich vyvíja interveinálna nekróza. Najskôr suché spodné listy, potom celá rastlina postupne odumiera. Ak sa choroba rozšíri do koreňového systému, korene sa zmenia na suchú hnilobu. Namiesto chorých rastlín nie je možné zasadiť nové jahodové kry, pretože huba zostáva v pôde.

Existujú dve formy tejto choroby: prechodná a chronická. V prvom prípade, na začiatku vegetačného obdobia, stopky alebo celý krík vädnú, korene sú holé a v pozdĺžnom reze nadobúdajú červenkastý odtieň. Pri chronickom ochorení fusarium choré rastliny zaostávajú v raste, listy sa zmenšujú, získavajú kalíškovitý tvar a sivastý odtieň. Postupne listy vysychajú, stopky sa skracujú, fúzy sa objavujú zriedka a bobule nie sú zviazané. Rastlina hynie 2 - 3 roky po infikovaní.


Odrody môjho výberu

Najskôr by som rád poznamenal kultivar Mamin Rushnik 501-DR-SG 2008. Upúta pozornosť veľkými bielymi kvetmi so sotva znateľným odtieňom slonoviny, elegantným intenzívne zvlneným zvlnením okvetia. Tento mečík má dvojradové kvetenstvo klasickej formy s 24 - 26 púčikmi, z ktorých je asi desať otvorených súčasne. Veľká zamatová koralová škvrna, intenzívnejšie sfarbená v strede, na spodných okvetných lístkoch, dodáva kvetom zvláštnu jemnosť. Kvetenstvo je veľmi dekoratívne, s harmonickou kombináciou bielych, tmavých a svetlých koralových odtieňov. Stopky sú veľmi vysoké, odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam (úpal a daždivé počasie). Rezané kvety dobre znášajú prepravu.

Odroda patrí do veľmi skorej skupiny, v ktorej nie je veľa odrôd s dlhým klasom, nesúcich veľké množstvo kvetov. Kultivar vytvára veľa stredne veľkých detí, ktoré pri dobrej poľnohospodárskej technológii môžu v prvom roku po zasiatí vytvárať hlízy I parsovania a kvitnúť koncom augusta - začiatkom septembra. Na dospelom corm, ktorý rozoberám, sa môžu vytvoriť 3-4 plnohodnotné stopky. V tejto súvislosti sa obdobie kvitnutia predlžuje a množstvo kvetov pri pestovaní odrody na tej istej ploche sa môže zdvojnásobiť.

Ďalším kultivarom, ktorý možno bezpečne pripísať skupine priemyselných odrôd, je Churaivna 520-С-СГ 2007. Má vynikajúce adaptívne vlastnosti, skôr plastové. Ukazuje svoje dekoratívne vlastnosti aj vo veľmi horúcom počasí. Dobre sa množí, vytvára veľa veľkých detí, ktoré parsujem, ktoré môžu kvitnúť v prvom roku kultivácie. Okrem toho je tento kultivar odolný voči bežným chorobám mečíkov, jeho okvetné pletivá sú veľmi husté, mierne poškodené strapkami gladiolu. Odroda sa v zime dobre udržuje. Ale predovšetkým tento mečík ohromuje jemnými pastelovými odtieňmi kvetov v krémovo bledej palete s veľmi silným zvlnením a dlhými orgovánovými tyčinkami, ktoré kvetenstvu dodávajú zvláštnu expresivitu a eleganciu. Kvety sú veľké, zvlnenie je veľmi vynikajúce, akoby krajky lemovali okraje okvetných lístkov, ktoré na koncoch sú svetlejšie a dúhovejšie. Kvety vyzerajú skvele ako rezané, tak aj v kvetinovej záhrade. Spike je dvojradový, má viac ako 24 púčikov, asi 10 - 12 kvetov je otvorených súčasne.

Pre chovateľov je vždy ťažké získať smaragdovú farbu mečíka. Podarilo sa mi vytvoriť zaujímavý kultivar Esmeralda 502-P-SG 2007. Odroda patrí do ranej skupiny. Po rozpustení sú kvety svetlozelenej farby, potom sa dva spodné okvetné lístky trochu zosvetlia, v hrdle sa objaví sotva znateľná červená svetlica. Okvetie je zložené, zvlnené, veľmi husté (u zeleno-kvetených odrôd je to zriedkavé). Líši sa dobrými rastovými vlastnosťami, dobre sa reprodukuje, je relatívne odolný voči chorobám a je mierne ovplyvnený strapkami gladiolu.

Ako dôsledok starostlivej práce bol vybraný zaujímavý kultivar Pasadoble 554-R-G 2007. Jeho kvety sú jasnej tmavočervenej farby a bieleho okraja okolo okrajov všetkých lupienkov, veľmi hustej textúry lístkov a nádherného zvlnenia. Odroda sa pestuje na rez, ale je veľmi efektívna aj na záhone.

Tento rok sa objavila ďalšia novinka pre rez s neskorým obdobím kvitnutia - odroda Sivash 454-PG 2016. Jedná sa o moaré tehlovočervené gladioly s bielym niťovitým lemovaním na všetkých perianthových lalokoch a malými červenými šípkami na dolných troch laloky.

Vynikajúce ekonomické a dekoratívne vlastnosti má odroda s ružovou korunou Romantica 441-RG, 2009. Za každých poveternostných podmienok rastie štíhlo, rovnomerne, dobre sa množí, je odolná voči chorobám, dáva prvotriedny rez a možno ju odporučiť na pestovanie vo všetkých pôdnych klimatických pásmach.

Osvedčila sa aj exotická odroda Perlyna 542-P-SSG 2009. Už sa stala mojou „vizitkou“. Kvety majú skrátené okvetné lístky vnútorného kruhu okvetia a široké predĺžené okvetné lístky vonkajšieho kruhu, čo v kombinácii so zvlneným zvlnením v podobe širokých záhybov a ružovými melírmi na bielozelenom pozadí vytvára kvetinu vo vnútri. kvetinový efekt. Okvetné lístky sú svetloružové, bližšie k okraju, zvyšuje sa intenzita farby, ktorá plynulo prechádza z bieleho hrdla k perleťovo-ružovému okraju vonkajšieho perianth kruhu. Všetky okvetné lístky sú orámované jasne zeleným vroubkovaným okrajom. Vnútorné skrátené okvetné lístky s fantastickým zvlnením tiež vytvárajú ilúziu dvojitého okvetia. Kvety sú po rozpustení zeleno-ružové a postupom času získavajú perleťový lesk vďaka veľmi hustým hodvábnym pletivám perianthu a neobvyklému zvlneniu. Kvetenstvo je dvojradové, skladá sa z 22 - 25 púčikov, 10 - 12 kvetov je otvorených súčasne. Odroda sa uspokojivo reprodukuje a dáva veľké dieťa.

Skupinu nebeských a modrých mečíkov v mojej zbierke predstavujú také kultivary ako Blue Valley 580-С-СГ 2007, Zoryana Nich 583-Р-СГ 2010, Melody Pidnebesya 485-С-СГ 2015, Blakytny Pavych 575-С -Г 2007. Plne zodpovedajú požiadavkám na moderné odrody.

K dnešnému dňu bolo možné vytvoriť a vybrať až dve desiatky sľubných kultivarov gladiol. Výsledky svojej práce každoročne demonštrujem na výstavách mečíkov, ktoré sa konajú v Národnej botanickej záhrade. N. N. Grishko NASU. Hostia aj vystavovatelia o prezentovaných veciach vždy hovoria pozitívne. Rád sa podelím o svoje skúsenosti s amatérmi a profesionálmi v sociálnych sieťach, na facebookovej stránke verejnej organizácie Gladioli bez hraníc. Zo srdca sa radujem, keď vidím, že popularita mojej obľúbenej kultúry rastie.


Pozri si video: How to Plant Gladioli: Summer Garden Guide


Predchádzajúci Článok

Časová zóna výsadby zeleninovej záhrady 7

Nasledujúci Článok

Návrhy krajinných úprav konceptu Lotus