Výsadba krokusov: kedy a kde zasadiť, výsadba do kvetináčovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné rastliny

Šafran (šafran) - skoro jarný kvet, takže väčšinu odrôd tejto rastliny je potrebné zasadiť do pôdy pred zimou, to znamená na jeseň, v septembri až októbri. Ak chcete na budúcu jar získať kvitnúce krokusy, v lete by ste si mali zaobstarať šafránové crocus.
Ale existujú aj jesenné odrody krokusov, kvitnú v auguste až septembri. Ich cibuľoviny by mali byť vysadené v lete (júl - august). Takéto krokusy sú rozmarnejšie a vyžadujú si starostlivú starostlivosť, odstraňovanie buriny a napájanie. Preto sú menej populárne ako tie skoro kvitnúce.
V posledných rokoch sa stalo veľmi módnym pestovať kvitnúce rastliny v kvetináčoch na konkrétny dátum, zablahoželať napríklad narodeninovej osobe alebo odovzdať kyticu v kvetináči na Valentína alebo 8. marca. Pestovanie krokusov podľa dátumu nie je vôbec ťažké.

Ako sadiť krokusy

Hortenzie krokusov sa nachádzajú v pôde blízko seba, pretože majú malú veľkosť a kvety vyzerajú bohatšie v hustých skupinách. Ale majte na pamäti, že hľuzy rastú u detí, takže optimálna vzdialenosť medzi nimi je 3 - 5 cm. Výsadba krokusov vo veľkých skupinách umožňuje získať očarujúci kvitnúci lúčny záhon, ktorý na jar zdobí pozemok alebo záhradu . Po zvädnutí môžete na miesto krokusov vysievať letničky.

Hĺbka výsadby krokusov závisí od veľkosti hlávok. Malé sú zakopané o 4-5 cm a pre veľké hľuzy bude potrebná diera hlboká 10-12 cm. Neponárajte ich príliš hlboko: krokusy majú zaťahovacie korene, ktoré po vädnutí rastlín vtiahnu hľuzy hlbšie do zeme.

Miesto na pristátie

Miesto, kde budete sadiť kvety krokusu, by malo byť dobre osvetlené a odvodnené. Dobrý odtok vody je obzvlášť dôležitý, pretože jej stagnácia vedie k tomu, že žiarovky ochorejú a hnijú.

Preto je najvhodnejšie miesto so svetlo piesočnatou hlinitou pôdou. Ak je príliš hustý, rozsypte hrubý piesok na povrch pôdy v rovnomernej vrstve a plochu vyhrabte - takto zlepšíte stav pôdy.

Pôda sa hnojí vopred, do ktorej sa pridáva kompost alebo minerálne hnojivá s vysokým obsahom draslíka a fosforu, nie však dusíka, pretože dusík je pre krokusy škodlivý.

Je veľmi dôležité, aby krokusy nemali nedostatok svetla, preto zvoľte voľnú plochu, ktorá nie je tienená stromami. Krokusy nekvitnú dobre v tieni a môžu vädnúť priamo v púčikoch.

Bude to pekné, ak je na záveternej strane miesto nejako chránené pred prievanom a vetrom, inak sa jemné kvety zvyknú ohýbať pred silnými nárazmi a strácajú okvetné lístky.

Výsadba krokusov v kvetináčoch

Proces vynútenia krokusových kríkov v kvetináčoch trvá asi 3,5 mesiaca alebo 15 týždňov, takže ak chcete získať krokusy na Nový rok, sú vysadené v polovici septembra, a ak na Valentína, potom začiatkom októbra. A ako darček do 8. marca by mali byť okolo 15. novembra zasadené krokusy.

Pred výsadbou na destiláciu musia byť podzemky uložené v chlade. To znamená, že si môžete kúpiť cibuľoviny v lete a potom ich skladovať 1 týždeň pri normálnej letnej teplote (30 - 35 ° C), potom 2 týždne v chladnejšej miestnosti a do 10. augusta v pivnici alebo suteréne v teplota 17 ° C. A potom až do výsadby - v chladničke pri teplote 9 ° C.

Potom je potrebné cibule krokusov zasadiť do kvetináča s veľkým odtokom. Pri nútení je žiarovka jediným zdrojom výživy pre rastlinu. Piesok sa používa ako pôda na vynútenie.

Kormorány v kvetináčoch sú umiestnené veľmi tesne pri sebe, pretože rovnako ako na záhradnom záhone nebudú rásť a formovať deti. Okrem toho hustá výsadba cibuľovín v kvetináčoch dáva krásnu, hustú a bohatú kyticu, ktorú nie je hanbou predstaviť na akúkoľvek dovolenku.

Literatúra

  1. Prečítajte si tému na Wikipédii
  2. Vlastnosti a ďalšie rastliny z čeľade Irisaceae
  3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
  4. Viac informácií na webe World Flora Online
  5. Informácie o záhradných rastlinách
  6. Informácie o viacročných rastlinách
  7. Informácie o bylinných rastlinách

Sekcie: Záhradné rastliny Trvalky Byliny Kvitnúce cibuľovité kvety Rastliny na kosatec (Iris)


Nezvyčajné pelargonium alebo známe pelargónie. Výsadba na záhrade a starostlivosť

Pelargonium, ktoré vám je viac známe ako pelargónie, rastie u mnohých ľudí v črepníkovej verzii, ale málokto vie, že rastliny z tejto čeľade sú vhodné aj na vonkajšie použitie. Pelargonium je vďaka svojim liečivým a estetickým vlastnostiam milované nielen mnohými záhradkármi, ale aj ľuďmi zaoberajúcimi sa krajinným dizajnom. Preto navrhujem bližšie sa pozrieť na túto krásnu kvetinu.


Pelargonium sa dá pestovať nielen v kvetináčoch, ale aj vonku.

Pelargonium, ktoré sa k nám dostalo z južnej Afriky, je možno najbežnejšou črepníkovou rastlinou. Úspešne sa však zakorenila nielen na okne, ale aj v záhrade. Pri dobrej starostlivosti kvitne pelargonium celé leto. Oči záhradných dizajnérov sa čoraz viac obracajú k tejto kvetine a má to niekoľko dôvodov: možnosť výsadby vo formách, pomerne jednoduchá starostlivosť a jasný doplnok k akejkoľvek kvetinovej výzdobe.

Pelargonium patrí do čeľade pelargónie a môže to byť poloker alebo bylina. Pestuje sa ako trvalka. Jeho kvety sú rôznofarebné, zhromažďujú sa do dáždnikov alebo štítov. Niektoré odrody sa vyznačujú obrovskými okrúhlymi froté „čiapočkami“ kvetov. Pelargonium má priame, rozvetvené alebo plazivé stonky, má veľmi pekné, ozdobné listy.


Pelargoniums sú veľmi rozmanité farbou kvetov a výškou kríkov


Príprava pôdy na gladioly

Pôda pre mečíky sa pripravuje na jeseň. Najlepšie pôdy pre ne sú černozemné, ľahko hlinité a piesčito hlinité pôdy. Ťažké hlinité pôdy, rašelinové a čisté piesčité, ktoré sa často vyskytujú na záhradných pozemkoch, si vyžadujú vylepšenie. Do rašeliny sa pridáva piesok, do piesočnatej pôdy sa pridáva rašelina, do ílovitej pôdy sa pridáva piesok a rašelina.

Pre gladioly je výhodnejšia pôda s mierne kyslou reakciou média - pH 5,5-6,5. Preto sa pred výsadbou hláv robí rozbor pôdy. Za týmto účelom sa na štyroch až piatich miestach lokality odoberie pohár zeminy a predloží sa na analýzu agrochemickému laboratóriu. Najlepšie je urobiť analýzu na jar. Podľa jeho výsledkov môže kvetinárstvo zistiť nielen kyslosť pôdy, ale aj množstvo mikroelementov v nej. Pri vysokej kyslosti sa do pôdy pridáva nehasené vápno alebo krieda v množstve 100 - 200 g na 1 m².

Pôda pod gladiolami je vykopaná do hĺbky koreňového systému - 45-50 cm, všetky buriny sú vybrané súčasne. Pokiaľ je to možné, v oblasti určenej pre tieto kvety sa v predchádzajúcom roku vysádzajú strukoviny. To zlepší štruktúru pôdy a vystraší najhoršieho nepriateľa gladiol - drôtovca.

Škodca, ktorý hryzie listy, ničí rastliny, najmä dieťa, rozširuje baktérie, ktoré spôsobujú chrastavitosti a spóry plesní. Organické zvyšky, ktoré neboli vybrané počas kopania, prispievajú k rozšíreniu chrastavitosti. Usadzujú sa v nich baktérie a parazitné huby, ako aj v hnoji zavlečenom do pôdy.

Od jesene sa do pôdy aplikujú fosfor-draselné hnojivá. Ich počet sa počíta na základe výsledkov analýzy pôdy a zvoleného systému výživy rastlín (pozri zodpovedajúcu časť). Pretože pre začínajúcich pestovateľov je ťažké analyzovať pôdu, je možné do nej bez poškodenia rastlín zaviesť nitrofosku v množstve 30 g na 1 štvorcový. m. Černozemová pôda na jeseň s hnojivami nemôže byť naplnená.

Pre zjednodušenie údržbárskych prác sú pripravené hrebene so šírkou ľubovoľnej dĺžky 1-1,2 m. Aby pri zalievaní voda neodtekala z hrebeňov, je možné ich po obvode lemovať doskami, bridlicou, plastom, kamennými dlaždicami. Na jar opäť na jednom bajonete lopaty vyhrabú pôdu a vyberú zvyšnú burinu. Na kopanie sa používajú dusíkaté hnojivá, napríklad močovina - 15 g na 1 m.


Starostlivosť o krokus vonku

Ako sa starať o krokusy na záhrade

Starostlivosť o krokus je jednoduchá. Polievať ich treba iba vtedy, ak bola zima bez snehu a jar bez dažďov. Výška krokusov závisí od množstva prijatej vlhkosti, ale všeobecne sú dosť odolné voči suchu. Pôda na mieste musí byť uvoľnená a zbavená buriny. Počas aktívneho rastu potrebujú krokusy ďalšie kŕmenie a použitie čerstvých organických látok je neprijateľné. Krokusy však milujú minerálne hnojivá, ale väčšinou vyžadujú fosfor a draslík, ale prebytok dusíkatých hnojív vo vlhkom počasí môže spôsobiť plesňové ochorenia. Prvýkrát sa komplexné minerálne hnojivá v množstve 30 - 40 g na m² nanášajú skoro na jar do snehu, druhý vrchný obväz so zníženou dávkou dusíka sa vykonáva počas kvitnutia.

Po tom, čo lístie na jar kvitnúcich krokusoch zožltne, môžete na ne až do jesene zabudnúť, pokiaľ, samozrejme, nenastal čas vykopať ich cibule zo zeme. Jesenné kvitnúce odrody vám to pripomenú, keď sa ich kvety v septembri otvoria.

Transplantácia krokusu

Nie je potrebné vykopávať cibuľoviny krokusov každý rok na zimu, ale raz za tri až štyri roky uprostred leta, keď majú krokusy spiace obdobie, je potrebné to urobiť, pretože za taký dlhý čas materská kašička sa výrazne zvyšuje vďaka mnohým dcérskym žiarovkám, ktoré každoročne rastú v závislosti od druhu a odrody z jednej na desať. Cibuľoviny sa začnú navzájom rušiť a z toho sa krokusové kvety zmenšia.

Kedy kopať krokusy

Cibuľoviny sa vysádzajú raz za tri až päť rokov, ale ak potrebujete sadivový materiál, môžete cibule krokusov častejšie kopať, deliť a presádzať. Cibule jesenne kvitnúcich krokusov, opäť podľa druhu a odrody, sa vykopávajú od júna do augusta, žiarovky jarne kvitnúcich - od júla do septembra. Cibule vyťažené zo zeme sa vysušia, poškodia sa váhy, odstránia sa z nich mŕtve korene, vyradia sa choré žiarovky a mechanické poškodenie sa ošetrí drveným uhlím alebo popolom. Pred pristátím v zemi sú uložené na chladnom a suchom mieste.

Ročný cyklus jarných kvitnúcich krokusov začína opätovným rastom listov na konci zimy alebo skoro na jar. Ich spánkové obdobie začína bližšie k polovici júna. Na jeseň sa krokusy znova aktivujú, začnú im rásť korene a hromadiť jedlo. Zároveň je dokončený proces formovania obnovovacieho púčika. Preto je veľmi dôležité ponechať krokusové listy počas pokojného obdobia neporušené. Výkop jarných kvitnúcich rastlín, podobne ako ich výsadba, sa vykonáva počas obdobia vegetačného pokoja, to znamená od polovice júna do konca leta.

Cyklus jesenne kvitnúcich krokusov sa zvyčajne začína v auguste kvitnutím, počas ktorého vyrastú listy a vytvorí sa náhradný corm. A ich spiace obdobie začína o mesiac skôr ako u jarných kvetov. Preto je potrebné cibuľky krokusov kvitnúcich na jeseň, ak je takáto potreba zrelá, vykopať od začiatku júna do polovice augusta.

Starostlivosť o krokus po odkvitnutí

Keď kvety vyblednú, stopky sa dajú odrezať, ale zelené kríky krokusov budú vašu záhradu zdobiť dlho, kým listy žltnú a nevyblednú. Len čo listy prirodzene uschnú, môžu sa jarné kvitnúce cibule vykopať a vysušiť, aby sa mohli v septembri opäť vysadiť. Ako však už bolo spomenuté, nie je potrebné každý rok kopať cibuľoviny krokusov. Ak ste ich vysadili najskôr pred tromi rokmi a medzi kríkmi krokusov je stále viditeľná pôda, stačí oblasť na zimu pokryť krokusmi hrubou vrstvou rašeliny alebo suchého lístia.


Kedy vysádzať hľuzovitú begóniu vonku?

Ako už bolo spomenuté, všetky begónie sú rastliny mimoriadne milujúce teplo. Ak ich plánujete pestovať ako záhradnícku plodinu, mali by ste venovať pozornosť miestnemu podnebiu. Hľuzy nemôžete ihneď vysadiť na záhon - najskôr by mali byť vyklíčené v dome. Potom je potrebné kríky postupne zvyknúť na vonkajšiu teplotu. Za týmto účelom sa na verande začnú na jeden deň vynášať hrnce s mladými begóniami od začiatku mája. Ak je k dispozícii zasklený balkón, môžete ich tam nechať v noci.

Je lepšie zasadiť begónie do pôdy koncom mája, keď sú už aj teplé noci.

Rastliny tiež môžete jednoducho položiť na terasu alebo do záhrady spolu s kvetináčom alebo ich môžete jednoducho vykopať na záhradnej posteli. Táto možnosť zníži počet transplantácií na minimum a menej zraní korene.


Výsadba cibuľovitých kvetov pred zimou

Mnoho cibuľovitých rastlín je najlepšie vysadiť v septembri až októbri, niekedy však stojí za to vysadiť ich čo najskôr. Pripomeňme že ak žijete v horúcom podnebí, potom je možné väčšinu žiaroviek zasadiť pred zimou. Tiež sadia neskoro tulipány , ktoré počas chladného počasia často vypučia a zamrznú. Je potrebné zasadiť okrasný cesnak a allium až v novembri ... Príliš neskoro na výsadbu hyacinty Za vystúpenie milujú teplota vzduchu asi osem stupňov Celzia. Zvyšok cibuľovitých rastlín sa odporúča vysadiť v októbri, niektoré odrody aj skôr.


Čučoriedky: výsadba, pestovanie a starostlivosť

Čučoriedka je nízky a vysoko rozvetvený bobuľovitý ker z čeľade vresovcovité. Ľahko a nenáročne toleruje zimné mrazy, čučoriedky nájdete až za polárnym kruhom. Vo voľnej prírode rastie v zmiešaných alebo ihličnatých lesoch, najčastejšie v druhých. Niektoré borovicové lesy sú tak porastené čučoriedkovými kríkmi, že sa im hovorí: borovicové lesy.

Všeobecne platí, že táto štvrť nie je náhodná. Rovnako ako borovica, aj čučoriedkam sa darí na kyslých pôdach s úzkou podzemnou vodou. Je to tiež tieňomilný ker, preto by sa mal vysádzať pod baldachýn stromov, ktoré pod nimi poskytujú nepretržitý polotieň.

Výsadba čučoriedok

Pred výsadbou čučoriedok je potrebné vopred pripraviť oblasť, kde bude v budúcnosti rásť. Zvyčajne záhradná pôda nie je dostatočne kyslá, takže predčasná výsadba kríkov čučoriedok v nepripravenej pôde môže viesť k žltnutiu listov, spomalenému vývoju a dokonca k smrti rastliny. Pre úspešné vypestovanie sú pre každý krík pripravené jamy veľké 150x150 cm a hlboké 60 cm. Vykopaná pôda z jám sa zmieša s rašelinovými štiepkami (v pomere 2: 1), aby sa pôda ešte okyslila, pridá sa prášková síra. Pokiaľ je to možné, môžete do ťažkých pôd pridať aj čističe kuchyne a dubové listy a riečny piesok. Takáto príprava sa vykonáva vopred, hlavnou vecou je, že pripravená pôda sa pred výsadbou usadí v jamách. Napríklad, ak ste plánovali zasadiť čučoriedkové kríky v októbri, musí byť pôda pripravená najneskôr v septembri.

Čučoriedky sa sadia na jar alebo na jeseň, kríky vysadené v jesennom období, od októbra do začiatku novembra, sa najlepšie zakorenia. Najlepšou možnosťou na výsadbu by boli dvoj- alebo trojročné kríky s hrudkou zeme na koreňoch. Koreňový bal musí byť pred výsadbou mokrý: kríky vysadené suchými koreňmi sa vo väčšine prípadov nezakorenia a neumierajú. Pred zasadením do predtým pripravenej pôdy vykopáme priehlbinu pre veľkosť koreňového balu, kde zasadíme krík. Počas výsadby uvoľňujeme pôdu na koreňovom bale a korene opatrne narovnávame. Potom jamku vyplníme, zeminu okolo vysadeného kríka nohami zhutníme a výdatne zalejeme. Pokiaľ je to možné, mulčujeme zem na mieste výsadby, ako mulč môžete vziať popadané lístie, piliny alebo rašelinu. Ak presádzate staré kríky (staršie ako 3 roky), po výsadbe musíte konáre zastrihnúť do výšky 20 cm - to pomôže kríku lepšie sa usadiť na novom mieste.

Množenie čučoriedok

Rozmnožte čučoriedky semenami alebo rozdelením kríka.

Rozmnožovanie čučoriedok semenami

Najprv musíte získať čučoriedkové semená.Za týmto účelom premasírujte zrelé bobule a výslednú kašu zmiešajte s veľkým množstvom vody. Po premiešaní vyplávajú prázdne semená a zvyšky bobúľ, ktoré spolu s vodou scedíme. Robíme to, kým nie je voda čistá. Vďaka tomu budeme mať na dne nádoby semená vhodné na výsadbu. Oni (po troche sušenia predtým) a zasadiť ich do kvetináčov alebo krabíc naplnených rašelinou. Sadenice sa liahnu za pár týždňov. Na zimu je lepšie preniesť nádoby so sadenicami do svetlej miestnosti, v ktorej sa teplota udržuje na 5 - 10 ° C. Na jar sa sadenice čučoriedok potápajú a potom rastú. Sadenice sa vysádzajú na trvalé miesto až budúci rok.

Reprodukcia čučoriedok rozdelením kríkov

Pri rozmnožovaní rozdelením kríkov na jeseň je materská rastlina vykopaná a rozdelená na čiastočné kríky, je žiaduce, aby na každom z nich zostalo až 5 neporušených púčikov. Výsadba do zeme je rovnaká ako u 2 až 3-ročných kríkov.

Starostlivosť o čučoriedky

Pravidelné rezanie čučoriedok je potrebné od 3 - 4 rokov. Poškodené, vysušené alebo choré konáre sa najskôr odstránia. V ideálnom prípade by každý krík mal pozostávať zo 6 - 8 zdravých konárov, ktoré budú tvoriť kostru kríka.

Aby rastlina poskytovala zdravé a silné výhonky, staré konáre (staršie ako 4 roky) zastrihneme do výšky až 20 cm, ak má ker veľa postranných výhonkov s púčikmi, musí sa úplne vystrihnúť. Bobule na nich sú malé a dozrievajú neskoro.

Kroviny staršie ako 15 rokov musia byť tiež úplne rezané do výšky 20 cm nad zemou. Takto sa ker omladí a pomôže sa udržať jeho úroda.

Najlepší čas na orezávanie kríkov čučoriedok je skoro na jar, pokiaľ nie je mráz. Aj keď sa rez dá robiť počas celého vegetačného obdobia čučoriedok, neskorý rez (najmä keď čučoriedky kvitnú) zníži výnosy.

Zalievanie čučoriedok je nevyhnutné pravidelne, ale nie bohato. Hlavná vec je, že pôda pod kríkmi zostáva vlhká. Nadmerná vlhkosť môže viesť k chorobám kríkov (napríklad k hnilobe koreňov).

Pre lepšiu úrodu je potrebné kríky čučoriedok kŕmiť organickými aj minerálnymi hnojivami. Organické hnojivá, ako sú kompost, hnoj alebo rašelinové hranolky, sa aplikujú pod kríky každé 3 roky v množstve 3-4 kg na štvorcový. m. Ako minerálne hnojivá sa používajú superfosfát, draselný horčík a superfosforečnan amónny. Ak je kyslosť pôdy nízka, opäť je vhodné pridať práškovú síru (50 - 60 g na každý krík ročne). Ale s vysoko kvalitným mulčovaním s pilinami pôdy pod kríkmi sa to nedá urobiť - taký mulč sám dobre reguluje reakciu pôdy.

Žatva

Čučoriedky sa dajú zberať od polovice júna do začiatku septembra. Plody dozrievajú nerovnomerne, preto sa zberajú niekoľkokrát, každých 5 - 10 dní. Na zber sa vyberajú modro-fialové, čierne bobule. Zrejú za 7-8 dní po zmene farby. Práve tieto bobule sú najšťavnatejšie, najsladšie a najvoňavejšie. Aby sa bobule pri zbere nepoškodili, nie sú odrezané, ale mierne otočené, pričom sa držia palcom a ukazovákom. Zozbieraná plodina pri nulovej teplote sa môže skladovať až 6 týždňov.

Na uchovanie čučoriedok čo najdlhšie (nie vo forme džemov a kompótov a bez pomoci mrazničky :)) existuje ďalší osvedčený spôsob skladovania. Na to sa odoberie sklenená nádoba, ktorá sa niekoľko hodín kalcinuje v rúre. Tieto fľaše sú naplnené čučoriedkami, starostlivo očistené od rôznych zvyškov a listov. Potom fľaše zazátkujeme a naplníme voskom. V chladných a tmavých miestnostiach bobule v takýchto fľašiach zostanú veľmi dlho.

Druhy a odrody čučoriedky obyčajnej (Vaccinium myrtillus)

Bežná čučoriedka sa nerozdeľuje na odrody, nezúčastnila sa na zvláštnom pestovaní tejto rastliny. Hovoria, že v našich lesoch nájdete podobu čučoriedok s bielymi plodmi, ale na takúto rastlinu sme sa ešte nestretli. Táto nádherná rastlina vyzerá takto:

Bežné čučoriedky v čase kvitnutia:

Mnoho ľudí chce na svojich stránkach pestovať čučoriedky, a preto záhradníci kupujú sadenice na trhu alebo v škôlkach. Sadenice čučoriedok sa ale v predaji vyskytujú zriedka, zvyčajne sa namiesto nich predávajú odrodové čučoriedky (tieto rastliny majú dokonca rovnaký všeobecný názov - Vaccinium). Čučoriedky od čučoriedok môžete rozlíšiť nasledovne:

  • Čučoriedkové kríky nerastú do výšky 40 - 50 cm, zatiaľ čo rastliny niektorých odrôd čučoriedok dorastajú do výšky 3 m.
  • Čučoriedky sú menšie a tmavšie ako čučoriedky a majú šťavnatejšiu chuť
  • A najdôležitejší rozdiel, vďaka ktorému dostali čučoriedky svoje meno: čučoriedky, keď sa používajú a zbierajú, maľujú ruky, ústa a pery čiernymi, ale čučoriedky nie.


Pozri si video: 04 JAK ZASADIT ROUBOVANOU VINNOU RÉVU Z KVĚTINÁČE


Predchádzajúci Článok

Záhradné cupcakes kvety

Nasledujúci Článok

Ako sa starať o cyklámenové rastliny v interiéri