Čo sú to dvojfarebné rastliny: Tipy na používanie kombinácií farebných kvetovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Pokiaľ ide o farby na záhrade, prvoradým princípom je výber farieb, ktoré sa vám páčia. Vaša farebná paleta môže byť konglomerátom vzrušujúcich, jasných farieb alebo kombináciou jemných farieb, ktoré poskytujú atmosféru pokoja a relaxácie. Ak ste však ohromení množstvom farebných kombinácií kvetov, môže sa proces zjednodušiť zúžením poľa na dve farby. Čítajte ďalej a dozviete sa viacfarebné záhrady a dvojfarebné záhradné schémy.

Dvojfarebné záhrady

Poriadne sa pozrite na farebné koliesko a potom podľa toho naplánujte (a zasaďte). Existuje mnoho spôsobov, ako použiť farebné koliesko na vytvorenie dvoch farebných záhrad. Napríklad:

  • Analogické farby - Táto dvojfarebná schéma obsahuje harmonické farby, ktoré sú vedľa seba na farebnom koliesku. Dve farebné záhrady založené na analogických farbách môžu obsahovať odtiene červenej a oranžovej, oranžovej a žltej, modrej a fialovej alebo fialovej a červenej.
  • Doplnkové farby - Ak chcete skutočne objaviť kontrast, vyberte na farebnom koliesku farby priamo oproti sebe, napríklad modrá a oranžová, žltá a fialová alebo zelená a červená.
  • Neutrálne farby - Využite neutrálne farby pri výbere farebných kombinácií kvetov, pretože neutrálne farby je možné použiť s akoukoľvek inou farbou (alebo farbami) bez toho, aby ste zmenili celkový efekt tejto farby. V záhradníctve môžu byť neutrálne biele, sivé, strieborné, čiernohnedé alebo zelené.

Používanie Bicolors v záhrade

Čo sú to teda dvojfarebné rastliny? Podľa Kráľovskej záhradníckej spoločnosti sa niektoré dvojfarebné kvety vyskytujú v dôsledku mutácie, ktorá sa vyskytne počas počiatočného vývoja kvetu. Táto náhodná udalosť sa môže alebo nemusí vyskytnúť v nasledujúcich sezónach. Väčšina dvojfarebných rastlín je však pre svoje dvojfarebné vlastnosti starostlivo a selektívne šľachtená.

Dvojfarebné rastliny sú fascinujúce a dodávajú záhrade skutočný záujem. Záhrada s dvojfarebnými rastlinami však môže byť zložitá.

Jedným z riešení je zasadiť dvojfarebnú odrodu s kontrastnou stálou farbou, ktorá slúži ako pozadie. Napríklad nájdite rastlinu ako Dianthus ‘Nova‘, dvojfarebnú s kvetmi tmavej a svetloružovej farby, spolu s farebnými listami, ako je okrasný vinič zo sladkých zemiakov (Ipomoea batatas).

Môžete tiež vysadiť jednofarebný kvet jednej z dvoch farieb zastúpených v susednej dvojfarebnej rastline. Napríklad vedľa seba vysaďte veľké, červené alebo biele petúnie Salvia microphylla ‘Hot Lips, nápadná dvojfarebná rastlina červenej a bielej farby.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o kvetinové záhrady


Daylilies, dúha farby

Zaregistrujte sa do nášho bezplatného týždenného bulletinu od Národnej záhradníckej asociácie:

· Získajte prístup k bezplatným článkom, tipom, nápadom, obrázkom a všetkému záhradníckemu

. Každý týždeň si pozrite 10 najlepších záhradníckych fotografií, ktoré vám pomôžu inšpirovať vaše záhradnícke projekty

Odvážne jasné farby priťahujú našu pozornosť z diaľky, zatiaľ čo zložité farebné vzory sú viditeľné, keď vstúpime bližšie. Písomné popisy a obrázky na štítku rastliny, katalógu hybridizátora alebo registračnej databáze môžu ďalej komplikovať naše chápanie skutočnej farby dennej rastliny. Denné farby môžu meniť ďalšie faktory, ako je pôda, teplota, polotieň alebo úplné slnko, ktoré majú z jednej záhrady na druhú odlišný vzhľad alebo zo dňa na deň v rámci tej istej záhrady.

Pri triedení zložitosti dennej farby nám pomáhajú výrazy týkajúce sa rozmiestnenia farieb a farebných vzorov videných v rôznych oblastiach kvetu. Farba jednej oblasti môže dopĺňať alebo kontrastovať s inou a vytvárať rôzne farebné kombinácie, ktoré môžu zvýšiť atraktivitu kvetov. Medzi časti, kde sa môžu vyskytnúť tieto farebné rozdiely, patria časti denného kvetu vrátane hrdla, prašníka, okvetných lístkov, sepalu, očných zón, stredného krídla a okraja.

Strednou oblasťou kvetu je hrdlo. Hrdlo obsahuje tyčinky a piestik a je to miesto, kde začneme vidieť farbu na segmentoch okvetných lístkov. Najbežnejšie farby popísané pre hrdlovú časť okvetných lístkov sú žltá, žltá až zelená, zelená a príležitostne zlatá, melónová alebo oranžová. Vlákna, stonková časť tyčinky, môže mať farbu hrdlovej časti okvetného lístka, svetlejší odtieň tejto farby alebo môže obsahovať farbu oblasti tesne nad hrdlom okvetného lístka. Prašníky, vaky obsahujúce peľ na konci tyčiniek, sú najčastejšie biele, bledožlté alebo čierne. Zelené hrdlo je tu vidieť na kultivare Magic of Oz (Herrington H. 1995), zatiaľ čo Mandarin Firecracker (Rich 2008) má oranžovo-ružové hrdlo. Vlákna Stenciled Impressions (Stamile 2002) zahŕňajú farebné linky nad hrdlom a Arctic Snow (Stamile 1985) ukazuje ostrý kontrast čiernych prašníkov oproti takmer bielym okvetným lístkom.

Magic of Oz (Herrington H. 1995) & Mandarin Firecracker (Rich 2008)

Stenciled Impressions (Stamile 2002) & Arctic Snow (Stamile 1985)

Na povrchu okvetných lístkov a sepálov, tepálnych segmentov, je najväčšia farba, ktorá sa vyskytuje na kvete. Kvet s lístkami aj sepálmi rovnakého odtieňa jednej farby sa nazýva ja. Osoba môže mať hrdlo inej farby, ako je vidieť v knihe Red Volunteer (Oakes 1984), alebo hrdlo môže mať rovnakú farbu ako okvetné lístky a sepálky. Daylily Three Rivers Gold (Otte 1994) je kvet s lístkami, sepálmi a hrdlom rovnakej farby a možno ho označiť ako úplné ja.

Red Volunteer (Oakes 1984) & Three Rivers Gold (Otte 1994)

Daylilies registrované ako zmes alebo polychrómia sú jednofarebné farby zložené zo zmesi dvoch alebo viacerých farieb na ich okvetných lístkoch a sepáli. Pat Neuman (Trimmer 1998) a Waterfall Rainbow (Hanson 2005) sú registrované ako zmesi, ktoré vykazujú zmiešanie dvoch farieb, Pat Neuman (Trimmer 1998) je zmes ružovej krémovej farby a Waterfall Rainbow (Hanson 2005) atraktívna zmes ružovej a orchidea.

Pat Neuman (vyžínač 1998) a Waterfall Rainbow (Hanson 2005)

Ak sú okvetné lístky a sepaly jednofarebné, čo je zmes troch alebo viacerých farieb, farba sa často označuje ako polychrómia. Naša priateľka Sally (Carpenter 2002), voľný čas (pobočka 1995) a Nancy Ligonová (Rice 1998) sú všetky registrované ako polychrómy.

Our Friend Sally (Carpenter 2002) & Leisure Time (Branch 1995)

Bitónové, reverzné bitové, dvojfarebné a reverzné dvojfarebné sú veľmi jedinečné sfarbenia. V bitone sú okvetné lístky tmavšieho odtieňa a sepaly svetlejší odtieň rovnakej farby. Denné ľalie Levanduľa Potpourri (Stoll 2006), levanduľová bitónia, a Momentum (Olsen 1996), žltkastá ružová bitónia, ktoré majú na svojich okvetných lístkoch tmavší odtieň primárnej tepovej farby.

Lavender Potpourri (Stoll 2006) & Momentum (Olsen 1996)

S reverzným bitónom sú sepálky tmavší odtieň a okvetné lístky svetlejší odtieň rovnakej farby. Sangre De Cristo (Stamile 1998) je ružový reverzný bitón a Satin Bird (Childs 1982) fialovo fialový reverzný bitón.

Sangre De Cristo (Stamile 1998) a Satin Bird (deti 1982)

Bicolor kvety majú dve úplne odlišné farby, tmavú farbu na okvetných lístkoch a svetlú farbu na sepals, ako je vidieť na kultivaroch Alien Force (Gossard 2010) a Harpie Lady (Gossard 2008).

Alien Force (Gossard 2010) a Harpie Lady (Gossard 2008)

Blue Beetle (Gossard 2010) má tmavo ružové sepaly a svetlejšie krémové lupienky a je registrovaný ako rubová dvojfarebná. Ako reverznú dvojfarebnú farbu je registrovaný aj kultivar Unique Style (Carpenter K. 1985), ktorý má žlté okvetné lístky a ružové sepaly.

Modrý chrobák (Gossard 2010) a jedinečný štýl (Carpenter K. 1985)

Niektoré z najzaujímavejších farebných kombinácií nájdete u dennodeniek s kontrastnou farbou v očnej zóne alebo s celoplošným farebným dizajnom alebo vzorom. Očné pásmo je miesto pre farbu, ktorá kruhuje kvet tesne nad hrdlom. Očné pásmo má inú farbu alebo farby alebo farebné odtiene ako primárna farba okvetných lístkov a sepálov. Pre typ očnej zóny sa používajú rôzne výrazy v závislosti od odtieňa, farby alebo umiestnenia farby v očnej zóne. Keď tmavšia farba alebo odtieň farby krúži okolo hrdla iba na okvetných lístkoch, očné pásmo sa označuje ako páska. Malý škriatok (Stamile G. 2007) a Square Dancer's Curtsy (Payne L.H. 2001) majú pásik inej farby iba na okvetných lístkoch.

Malý škriatok (Stamile G. 2007) a Square Dancer's Curtsy (Payne L.H. 2001)

Ak okolo okvetných lístkov aj sepálov krúži okolo hrdla tmavšia farba alebo odtieň farby, hovorí sa tomu oko. Piano Man (Trimmer 1998) a Adorable Tiger (Rasmussen 1998) majú na okvetných lístkoch aj na sepáli tmavšiu farbu očných zón.

Piano Man (Timmer 1998) & Adorable Tiger (Rasmussen 1998)

Kultivary Paul Stout (Kirchhoff 1998) a Coyote Moon (Kirchhoff 1994) majú obidve očné pásmo, ktoré je slabým alebo sotva viditeľným tmavším odtieňom farby, ktorý krúži okolo hrdla na okvetných lístkoch. Tento typ očných zón sa označuje ako halo.

Paul Stout (Kirchhoff 1998) & Coyote Moon (Kirchhoff 1994)

Očná zóna, ktorá je svetlejšieho odtieňa farby ako primárna farba okvetných lístkov, ako je vidieť v snímkach Lake Lure (Sellers 2001) a Captivating Smile (Rice 2005), je známa ako vodoznak.

Lake Lure (Sellers 2001) & Captivating Smile (Rice 2005)

Americká spoločnosť Hemerocallis Society nedávno pridala dva nové pojmy a definície variácií farieb, nášivka a vzor. Definícia aplikácie pre spoločnosť je „Nášivka, nášivka v krku: V kvete dennej farby je nášivka farebný vzor pochádzajúci z hrdla a rozširujúci sa von na stredný a tepálny povrch. Silný kontrast a ostrý výrazný okraj použitého hrdla nevykazujú žiadne krvácanie do okolitého tkaniva okvetných lístkov.„Kultivary Chinese Scribe (Munson R. W. 1991) a Catcher in the Eye (Kinnebrew 2001) vykazujú tento novo definovaný typ hrdla a očnej zóny.

Chinese Scribe (Munson R.W. 1991) & Catcher in the Eye (Kinnebrew 2001)

Druhá definícia je určená pre vzor a znie takto z výrazov slovníka Daylily na webových stránkach spoločnosti. „Vzor, vzorované: Denná denná, ktorá vykazuje zmeny v odtieni, hodnote alebo sýtosti farby základne, stredného žebra alebo hrdla, a to takým spôsobom, že je vytvorený dizajn nad rámec tučného alebo pevného oka, pruhu, svätožiary alebo vodoznaku, s jednoduchým alebo bez jednoduchého lemovanie picotee. Tento typ „vzorovania“ zahrnuje, ale nie je to nijako limitované, denné ľaliovky so sústrednými krúžkami alebo sfarbením peria v oku alebo inde. Nezahŕňa to seba, jednoduché bitóny a jednoduché bicolory.„Cosmic Kaleidescope (Carpenter 2006), Marilyn Morss Johnson (Morss 2007), Screen Pattern (Stamile 2005), Jerry Hyatt (Hanson 2004), Westbourne Childhood Memories (Meadows MJ 2005) a Little Trooper (Stamile G. 2008) sú kultivary, ktoré sú ukážte niekoľko rôznych vzorov umiestnenia, farebnej kombinácie a farebných odtieňov, ktoré sa vyskytujú u vzorovaných daylilies.

Cosmic Kaleidescope (Carpenter 2006) & Marilyn Morss Johnson (Morss 2007)

Vzor obrazovky (Stamile 2005) & Jerry Hyatt (Hanson 2004)

Westbourne Childhood Memories (Meadows M.J. 2005)

Malý vojak (Stamile G. 2008)

Dva ďalšie výrazy pre farebné vzory sú bodkované a pruhované. Bodkovaná denivka má malé zhluky buniek inej farby ako je základná farba tepálnych segmentov, čo dáva pihovatý, škvrnitý alebo bodkovaný vzor, ​​ako je to vidieť v snímkach Kaleidescope Fantasy (Morss 1995) a Spacecoast Freaky Tiki (Kinnebrew 2006).

Kaleidescope Fantasy (Morss 1995) a Spacecoast Freaky Tiki (Kinnebrew 2006)

Daylilies so vzorom pruhov majú pruhy najmenej v dvoch rôznych farbách alebo odtieňoch farby, ktoré sa tiahnu smerom von od hornej časti hrdla k špičkám segmentov. Dva príklady pruhovaných denivka sú Pink Stripes (Derrow 2006) a Lovely Margie (Lovell 2005).

Pink Stripes (Derrow 2006) & Lovely Margie (Lovell 2005)

Okraj alebo vonkajší okraj tepálnych segmentov je ďalším farebným miestom. Farba okraja môže byť rovnaká ako segmenty v sebe, Atlanta Southern Beauty (Petree 1991), môže napodobňovať sústredné farebné krúžky videné v očnej zóne, Windswept Dreams (Salter 2007), môže byť tmavším odtieňom alebo úplne iná farba ako primárna tepalová farba, ako je to viditeľné v Cranberry Zinger (Rogers C. 2005) a Oh So Awesome (Salter 2008).

Atlanta Southern Beauty (Petree 1991) a Windswept Dreams (Salter 2007)

Cranberry Zinger (Rogers C. 2005) & Oh So Awesome (Salter 2008)

Niektoré záhady popisu farieb môžeme odstrániť pomocou vhodných výrazov pre umiestnenie farby. Označenie kvetu ako fialová a biela má iný význam, keď je opísaná ako fialová s bielym okrajom, biela s fialovým okom, fialová s bielym vodoznakom alebo fialová a biela dvojfarebná. Daylily nám poskytuje dúhu výberu farieb. Pomocou jazyka pre umiestnenie farieb môžeme navigovať v celom spektre dúhy.

Poznámka autora: Oficiálne pojmy a definície týkajúce sa farby denných ľalioviek nájdete v pokynoch pre registráciu a v slovníku slovníkových pojmov Daylily na webových stránkach American Hemerocallis Society.

Tu uvedené definície pre Applique, Applique Throat a Pattern, Patterned sú chránené autorskými právami spoločnosti American Hemerocallis Society, Inc. Všetky práva vyhradené a používané so súhlasom.


Leucanthemum Sweet Daisy ™ Birdy

Sweet Daisy ™ Birdy Leucanthemum je krásna trvalka s robustnými, dlhotrvajúcimi kvetmi a bezstarostnou životnosťou v záhradách až po zónu 3. V pokusoch AAS preukázal vynikajúcu znášanlivosť voči chladu a teplu a počas trojročného skúšania si zachovával upravený a stabilný zvyk. Veselé kvety sú veľké a čisto biele farby, ktoré sa objavujú skôr v sezóne ako porovnávané odrody. 5 ″ reflexné kvety sedmokrásky sú opatrené malými perovitými lístkami okolo stredov zlatožltých gombíkov. Leucanthemums, tiež známe ako Shasta Daisies, sa používajú ako na rezané kvety, tak aj na zvýraznenie záhrady a zároveň poskytujú potravu a biotop pre mnoho druhov opeľovačov. Vychutnajte si túto krásu v záhrade ako stredne vysoké svetlé miesto (ideálne pre záhrady s mesačným svitom), ktoré poskytne roky krásy s veľmi malou údržbou, okrem rozkvitnutia použitého kvetu, ak je to potrebné, ale nie je to potrebné.

K dispozícii iba v rastlinnej forme.


Postele so štvorcovými stopami

Záhradníctvo s rozlohou štvorcových stôp zahŕňa rozdelenie pestovateľskej oblasti na malé štvorcové časti, zvyčajne 1 stopa na štvorec. Cieľom je produkcia intenzívne vysadenej zeleninovej záhrady alebo vysoko produktívnej kuchynskej záhrady.

Používanie vyvýšeného záhonu na pestovanie zeleniny vám umožňuje kontrolovať kvalitu pôdy a zabrániť jej zhutneniu. Zeleninové korene môžu nerušene rásť. Postele nemusia byť veľmi vysoko nad zemou, aby získali výhody vyplývajúce z umiestnenia na vyvýšenej posteli. Aj 6 až 8 palcov môže stačiť.

Tieto zeleninové záhony stačia na zlepšenie odtoku vody. Táto záhrada využíva na uľahčenie rozmiestnenia a zosilnenie úrody techniku ​​námestia Foot Foot Gardening od Mela Bartholomewa.


Najlepší spoločníci ruží, výsadba spoločníkov

Ruže potrebujú okolo seba priateľov alebo spoločenské rastliny z rôznych dôvodov vrátane kontroly škodcov a chorôb, dlhšej sezóny záujmu a estetiky. Ďalej uvádzame niekoľko základných pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri párovaní obľúbených ruží s inými rastlinami.

Rose 'Crocus' a Phacelia Tanacetifolia

Rose 'Anne Boleyn' a Viola

Ruža 'Graham Thomas' a Digitalis purpurea

S takým množstvom sprievodných rastlín, s ktorými spárujete svoje ruže, určite nájdete niekoľko kombinácií, ktoré vylepšia vašu krajinu a potešia vaše oko!


Ako vytvoriť farebný a textúrny kontrast v krajine

Zaujímalo vás niekedy, ako profesionálni záhradní dizajnéri spojili farebné kombinácie a vytvorili dokonalý textúrny kontrast v krajine? Dodržiavaním niekoľkých základných zásad to zvládnete sami! Tu je rýchla vizuálna štúdia o tom, ako sa to robí.

Farebné koliesko

Umelci, dekoratéri interiérov aj záhradní dizajnéri používajú pri výbere farieb rovnaké farebné koliesko a vy tiež. Tu je niekoľko dôležitých informácií z tohto diagramu:

Teplé farby zahŕňajú červené, ružové, purpurové, oranžové, zlaté a žlté odtiene.

Studené farby zahŕňajú odtiene chartreuse, modrú, fialovú a fialovú.

Neutrálne farby v záhrade patrí biela, strieborná, krémová, tmavo fialová, tmavozelená a takmer čierna.

Harmonické farby sú v tesnej blízkosti na farebnom koliesku. Napríklad červená a oranžová sú harmonické farby.

Kontrastné farby sú umiestnené na farebnom koliesku oproti sebe alebo blízko seba. Napríklad modrá a oranžová sú kontrastné farby.

Teraz sa pozrime, ako sa tieto farebné koncepty hrajú v skutočnom živote, keď si vyberáme partnerov na výsadbu pre naše kontajnery a krajinu.

Recept na zvýšenie energie - harmonická farebná paleta

Supertunia ® Royal Magenta ® Petunia

Supertunia ® Petúnie s koncovými ružovými žilkami

Červenajúca sa princezná ® Lobularia

Purpurová a fialová ležia tesne vedľa seba na farebnom kruhu, vďaka čomu sú harmonické a sú známe aj ako súvisiace farby. Ak použijete kombináciu týchto farieb, efekt sa vizuálne zjednotí - všetky kvety vyzerajú akoby spolu ladili. Z diaľky by kombinácia Boost of Energy vyzerala fialovo.

Tento vzhľad môžete získať pomocou akýchkoľvek harmonických farieb na farebnom koliesku, napríklad žltej + oranžovej, modrej + fialovej alebo zelenej + modrej.

Recept na Summerfest - kontrastná farebná paleta

Supertunia ® Royal Velvet ® Petunia

Superbells ® Coralina Calibrachoa

Všimnite si, ako rôzne vyzerajú fialové kvety v tejto kombinácii, keď sú spárované s kontrastnými a nie harmonickými farbami. Tmavo fialové petúnie ustupujú, zatiaľ čo kontrastné jasne žlté kvety bidenu energicky vyskakujú z pozadia. Koral je na farebnom kruhu takmer žltý, čo jeho duu pomáha vytvárať pekne kontrastné pozadie pre fialové petúnie. Kombinácia kontrastných farieb spôsobí, že sa pozastavíme a pozrieme sa bližšie na to, než aby sme to celé vizuálne brali naraz, ako to robíme pri harmonickej farebnej kombinácii.

V našom receptúre prvkov - použitie farebnej ozveny

Supertunia Vista ® Fuchsia Petunia

Supertunia ® Mini Vista ™, biela petúnia

Superbena Sparkling ® Rose Verbena

Používanie farebnej ozveny je jednoduchý trik, ako zakaždým vytvoriť nádherne navrhnutú kombináciu. Farebná ozvena znamená, že farba jedného kvetu alebo rastliny sa opakuje v inom kvete alebo rastline v tej istej kombinácii. Napríklad v tu uvedenom recepte V našom prvku sú fuchsiovo ružové a biele farby petúnie odrážané v dvojfarebných ružových a bielych kvetinách verbeny.

Farebné ozveny sa dajú robiť mnohými spôsobmi. Farbu oka dennej kvetiny môžete zladiť s jednofarebným floxom rovnakého odtieňa. Alebo môžete spárovať tmavofialový stred hviezdicového vzoru kalibra Superbells ® Morning Star ™ s pevnou tmavofialovou Superbenou. Variácie sú nekonečné a je s nimi tak zábavné hrať!

TEXTÚRA

Vedieť, ako spojiť farby dohromady, je dôležité, ale nie je to jediný dizajnový prvok, ktorý musíte zvládnuť, ak budete mať dobre navrhnutú kombináciu krajiny a kontajnera. Dôležitou súčasťou je aj textúra, ktorá konkrétne vie, ako spárovať rastliny s kontrastnými textúrami.

Táto krajina s úplným odtieňom spája rastliny v neutrálnej farebnej palete zelenej, zelenej, striebornej, bielej a tmavo fialovej. Čo však skutočne robí túto scénu dynamickou, je zmes kontrastných textúr medzi všetkými trvalkami. Strieborné, široké listy Brunnera v tvare srdca kontrastujú s úzkou žltou trávou s listami pred ním a lístím železnatých listov za ním. Párovanie pevných koralových farebných zvonov chartreuse so vzorovanými listami Brunnera tiež prináša pekný kontrast, aj keď obe rastliny majú trochu široké, ploché listy.

Špicatá textúra a vzpriamená štruktúra kvetov astilby v pozadí sú pekným kontrastom s nahromadeným pľúcnikom a koralovými zvonmi pred ním. Ich biela farba sa odráža v strieborných listoch Brunnera vpredu. Aj keď táto scéna obsahuje veľa zelenej, žiadne dva odtiene zelenej nie sú úplne rovnaké a všetky tvary listov sú odlišné. Farebné aj textúrne prvky sú použité na vytvorenie zaujímavej kompozície.

Ak sa pozriete pozorne, uvidíte, že táto trváca kombinácia kombinuje všetky tri princípy, o ktorých sme hovorili - kontrastné farby, farebná ozvena a kontrastné textúry. Japonské sasanky Fall in Love ™ sú „sladko“ zdobené žltými peľami nabitými centrami, ktoré sa odrážajú v žltej ostrice pri nohách. Purpurová ružová a žltá chartreuse sú kontrastné farby na farebnom koliesku. Pomerne široké listy japonskej sasanky pekne kontrastujú s úzkou ostricovou strapatou ostricou.

Recept na tehlovú cestu - Štúdia teplých, harmonických farieb a textúrneho obsahu

ColorBlaze ® Sedona Sunset ™ Coleus

Rockapulco ® Orange Double Impatiens

Sweet Caroline Red Hawk ™ vinič zo sladkých zemiakov

ColorBlaze ® Chocolate Drop Coleus

Táto nádherná kombinácia vyzerá tak dobre navrhnutá, pretože využíva všetky princípy, o ktorých sme hovorili. Celkovo ide o veľmi teplú farebnú paletu sýtych purpurovo červených a oranžových odtieňov. Všetky tieto farby sú na farebnom koliesku blízko seba, čo vytvára harmonickú farebnú paletu.

Pozrite sa na veľa rôznych tvarov listov v tomto recepte na nádoby. Blízko vrcholu máme široké, ploché listy, na celom konci špicaté javorové listy a malé, vroubkované, zaoblené listy koncového coleus. Kvety impatiens sú tiež zaoblené a odrážajú tvar koncových listov coleus. Zahrnutie tak rozmanitej palety textúr listov dodáva celej tejto nádobe energetický nádych a naše oči sa zdržiavajú, aby to všetko zvládli.

Keď sa pozriete na svoje obľúbené recepty na nádoby, ktoré tento rok pestujete, preštudujte si ich cez optiku farby a textúry. Zahŕňajú zmes kontrastných alebo harmonických farieb? Ak majú vaše obľúbené kontrastné farby, urobte si poznámku a preskúmajte kontrastnejšie farebné kombinácie vašich kvetináčov budúci rok. Ako vyzerá zmes textúr vo vašich nádobách? Existuje dostatok zmesi, alebo by ste mohli namiesto toho vymeniť inú rastlinu s menšími alebo väčšími listami za kontrast? Poznačte si to tiež.

Osvojenie si používania farieb a textúr v dizajne si vyžaduje určitú prax, ale akonáhle to urobíte, vaše kontajnery a krajina budú vyzerať, akoby ich navrhol profesionál - VY!


Pozri si video: Inšpirácie na balkóny NOVÁ ZÁHRADA


Predchádzajúci Článok

Časová zóna výsadby zeleninovej záhrady 7

Nasledujúci Článok

Návrhy krajinných úprav konceptu Lotus